Олександр Коптєв: 8 правил успішного інтервю

4

Одного разу в особистій бесіді з Зоєю Звиняцковський, Зоя сказала мені, що інтерв’ю – це один з найбільш простих жанрів у журналістиці. Здавалося б, що складного – посидіти і поговорити з людиною, яка тобі цікавий? Так, нічого. Однак, потрібно ще зробити так, щоб ваш діалог був цікавий не тільки вам, але і читачам. На цю тему я читаю лекцію в Kiev Fashion Institute з особистими прикладами, а сьогодні вирішив коротко викласти ці правила письмово. Складені мною правила подчерпнуты не тільки з розумних книг і порад мудрих і досвідчених людей, з якими я зараз працюю, але і з особистого досвіду. На даний момент, fw-daily.com – єдиний портал, який зробив і продовжує робити цікаві якісні інтерв’ю з головними гравцями модного світу. І без скромності заявляю, що з українськими, а з недавніх пір і російськими гравцями, інтерв’ю роблю я. Ми з моєю колегою Настею Мозкової зробили перше інтерв’ю з Машею Цуканової після того, як вона зайняла посаду головного редактора Vogue Україна. Я чув, що Маша досі вважає, що це було найкраще її інтерв’ю! Воно широко обговорювалося не тільки в українській, але і зарубіжній пресі. Сніжана Онопка та Алла Костромічева, Олександр Рогов і Юлія Пеліпас, Ірина Кравченко і Надя Шаповал, Стас Янкелевський і Володимир Юдашкін, Вова Воротньов та Маша Шубіна і, нарешті, Ірина Данилевська – це лише малий список модних в Україні людей, з ким я зробив великі, а іноді і перші інтерв’ю! Ось правила, якими я завжди керуюся при підготовці до діалогу, який згодом буде цікавий не тільки мені, але і читачам.

__________________________________

Інтерес до співрозмовника

 • Будьте на рівних зі своїм співрозмовником!
 • Намагайтеся бути своїм з будь-якою людиною

Перше і головне правило для інтерв’юера: ви не підставка для мікрофона! Завжди будьте на рівних зі своїм співрозмовником – чи він є власником самого впливового модного магазину в країні або молодим початківцям дизайнером. Ніколи не заискивайте перед ним, але і ніколи не намагайтеся бути поблажливим по відношенню до вашого візаві!

Інтерв’ю з Машею Цуканової

__________________________________

Інтерв’ю для читача

Не забувайте, що ви робите інтерв’ю для читача. Тому під час підготовки матеріалу будьте впевнені, що ваше інтерв’ю буде зрозуміло всім. Чудово, що ви знаєте, хто такий Йигаль Азрюель і всю біографію Дарії Вербовій, але звертайте увагу при підготовці матеріалу до публікації на те, що цю інформацію знають не всі. Тому побудуйте ваше питання так, щоб ця інформація була зрозумілою всім!

Інтерв’ю з Анною Варавой

__________________________________

Головне правило: слухайте

Чому «живе» інтерв’ю набагато цікавіше інтерв’ю, зробленого по e-mail? Та тому, що найцікавіші запитання народжуються саме в бесіді! Тому завжди уважно слухайте те, що вам кажуть!

Інтерв’ю зі Сніжаною Онопкой

__________________________________

Ключ успішного інтерв’ю — це його актуальність!

Говорити про те, що в Україні тяжко жити і що грошей немає, можна нескінченно довго і з кожним: будь то дизайнер або бабуся в маршрутці. Чи Актуально це? Ні! Тому будуйте вашу бесіду про те, що цікаво в даний період часу.


Інтерв’ю з Юлією Пеліпас

__________________________________

Розширюйте ваш кругозір:

 • Читайте
 • Дивіться
 • Слухайте
 • Реагуйте

На своїх лекціях я наводжу приклади інтерв’ю, де цікаві питання були задані неформатних чином. Наприклад, під час інтерв’ю з художницею Машею Шубіною я задав їй, здавалося б, особисте питання: чи не заздрить вона успіху свого молодого чоловіка художника Іллі Чичкана. Якщо задати «в лоб» таке питання, можна отримати просто в лоб від Маші Шубіної. Тому це питання я поставив так:

«Ви дивилися фільм «Нью-Йорк, Нью-Йорка» Мартіна Скорсезе з Робертом Де Ніро і Лайзою Миннели у головних ролях? Там в основу сюжету покладено конфлікт, що виник у сім’ї музикантів. Починають будувати кар’єру вони разом, але незабаром героїня Лайзи Міннеллі домагається більших успіхів, ніж її чоловік, якого зіграв Роберт Де Ніро. Обдарований музикант не може змиритися з успіхом дружини, і від цього руйнується сім’я. Ви подібних ситуацій не боїтеся?»

Завдяки фільмах і книгах можна побудувати безліч дуже цікавих питань.

Інтерв’ю з Олександром Роговим

__________________________________

Штампи

Уникайте штампів на зразок:

 • «Ваші улюблені фільми»
 • «Ваша улюблена музика»
 • «Чим надихалися?»
 • «Якби у вас була машина часу»
 • «А от якщо б ви…»

Завдяки незвичайному підходу до інтерв’ю мені вдалося зробити інтерв’ю з Надією Шаповал, яке потім обговорювали не один тиждень:

Вчора я готувався до інтерв’ю, і мені хотілося зробити його максимально крутим. Але так як рік тому я поставив тобі всі провокаційні питання, зараз я поставлю тобі ті питання, які ти задавала героям у своїх інтерв’ю. Готова?

Клас. Давай!

Як ти ставишся до розмов за спиною про твою роботу?

До мене вони якось не доходять.

Може, просто ти їх не хочеш чути?

Цілком реально. Ймовірно, мене засуджують за якісь вчинки. Але, швидше за все, це роблять люди, які мене не знають. Ті, хто поруч, мене люблять. Або, може бути, я просто наївна (сміється).

Скільки ти спиш?

Я дуже люблю спати. Іноді це буває і по 12 годин. І мені за це не соромно.

А з дівчатками був секс?

Ти що, взагалі?

Я задаю тобі твої ж питання!

А це що, останній? Ти так хочеш закінчити інтерв’ю?

Був?

Давай глобально (сміється). Мені взагалі не подобається таке поняття, як «секс». У мене відразу асоціацію з one night stand, а цей процес набагато глибше. З дівчатами у мене ніколи цього не було, тому що я просто не уявляю, навіщо. Я навіть з ними не цілувалася… Ладно, цілувалася (сміється). І те, без задньої думки. Але в плані занять любов’ю – щодо цього я не разменивалась.

Інтерв’ю з Надією Шаповал

__________________________________

Ви завжди на роботі!

 • Вечірки
 • Покази
 • Відкриття
 • Презентації
 • Весілля
 • Похорон

Інтерв’ю з Олімпією

__________________________________

Умійте вчасно заткнутися!

Це одне з головних правил успішного інтерв’ю! Будуйте вашу бесіду так, щоб питання, які ви обов’язково хочете задати, були на початку або середині інтерв’ю. Ваша бесіда не повинна тривати довше години. Поважайте час свого візаві і ваше власне.

Інтерв’ю з Кейт Андервуд

__________________________________

Записатсья на курс Fashion Media, де викладає Олександр Коптєв, можна тут.